Tag Archives: stol wigilijny jak udekorowac

Od czego zacząć budowę własnej studni

Zanim przystąpimy do budowy studni powinniśmy wykonać szereg niezbędnych czynności, aby nasze przedsięwzięcie się powiodło. Naszym celem, na ogół, jest dokopać się do wartościowej wody pitnej. Nie jest to proste. Już na samym początku należy znaleźć firmę, która się tym zajmie, ponieważ nie należny robić tego samemu, niezależnie od tego czy chcemy wykopywać studnie czy wiercić. Studniarz specjalista wskaże odpowiednie miejsce do usytuowania studni. Poziom wód gruntowych jest tu bardzo istotny. Dlatego, powinien to zrobić po wcześniejszym poznaniu hydrogeologicznych warunków terenu. Jest to najistotniejsze, bo musimy upewnić się, że w ogóle mamy szanse na wartościową wodę i na jakiej głębokości możemy jej się spodziewać. Firma powinna doradzić sposób wykonania studni i konsultować się z nami, na każdym etapie podejmowania decyzji. Krąży powszechne przekonanie, że budowa studni do głębokości 30 metrów nie wymaga pozwolenia i wystarczy zgłosić chęć budowy w odpowiednim urzędzie. Uważa się natomiast, że głębsza studnia już wymaga pozwolenia. Pamiętajmy, że wszystko zależy od rodzaju studni. Koniecznie jednak, powinniśmy wybrać się do najbliższego urzędu gminy lub miasta, ponieważ interpretacja prawa budowlanego, w tym zakresie, bywa nieco odmienna i możemy nieumyślnie narazić się na nieprzyjemności. Dlatego warto, jeszcze przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac, dopytać dokładnie czy budowa studni wymaga pozwolenia czy tylko zgłoszenia. Również dowiedzmy się wcześniej, czy należy opracować projekt, zatwierdzić go i czy musimy zarejestrować studnie.

Witam bardzo. Mam na imię Mariusz i zajmuje się kupnem oraz sprzedażą nieruchomości. Jest to dla mnie temat, który leży bardzo blisko serca. Dlatego bardzo ważne jest dla mnie, aby każdemu kto chociaż odrobinę się zna na temacie, był zainteresowany! Pozdrawiam!

Spać pod gwiazdami

Romantyczna dusza może dać znać o sobie także podczas rewitalizacji (modne ostatnio określenie…) powierzchni dachowej. Przychodzi bowiem taki czas, że nawet najsolidniejszy dach trzeba kiedyś wymienić. Jest to znakomita chwila, dla dokonania pewnych zmian w jego linii. Takie prace wykonuje się z reguły nie częściej niż raz na pokolenie, toteż daje to sposobność do przystosowania bryły budynku bardziej do swoich upodobań i wyobrażeń o charakterze domowego zakątka. Jedną z propozycji może być przeszklenie części dachu, aby wpuścić do wnętrza światło gwiazd. Nawet, jeżeli nie dysponujemy oszałamiającą bazą finansową dla zrealizowania tego przedsięwzięcia, nic nie stoi na przeszkodzie, o ile tylko wytrwa w zamyśle romantyczna osobowość. Wprawdzie okna dachowe kosztują majątek, jednak można je z powodzeniem zastąpić wyłazami dachowymi. Produkuje się je teraz również w przeszklonej postaci, są dostępne w mniejszych wymiarach niż szyberdachy, jednak, jeśli zaplanuje się ich całą „baterię” pozwolą uzyskać wymarzony efekt. Nakłady związane ze zmianami dachu to około dwóch, trzech tysięcy wydanych na architekta, wypis –wyrys jakieś dwieście złotych (w zależności od gminy), koszty materiałów jakieś trzydzieści tysięcy (przy dachu o powierzchni 150 metrów kwadratowych) i pięćdziesiąt do siedemdziesięciu pięciu złotych za robociznę każdego metra kwadratowego dachu. Przy czym w robociznę wlicza się przeważnie więźba i położenie gontu. Jeśli dobrze poszukamy fachowcy wliczą w cenę także montaż okien dachowych. Trzeba się przy tym jednak dobrze naszukać, gdyż przeważnie dachowcy liczą sobie osobno za każde wprawione okno dwieście do trzystu złotych, co przy założeniu romantycznej szklanej tafli mogłoby się okazać dość bolesne przy podliczaniu ostatecznych kosztów.

Witam bardzo. Mam na imię Mariusz i zajmuje się kupnem oraz sprzedażą nieruchomości. Jest to dla mnie temat, który leży bardzo blisko serca. Dlatego bardzo ważne jest dla mnie, aby każdemu kto chociaż odrobinę się zna na temacie, był zainteresowany! Pozdrawiam!