Tradycyjna piłka nożna cieszy się dużym zainteresowaniem wśród polskich kibiców, a także młodych zawodników, którzy chcieliby iść w ślady swoich idoli. Jednak nie jest to jedyna dyscyplina sportu związana z futbolem. Od pewnego czasu sporym zainteresowaniem cieszy się także futsal, czyli inaczej halowa piłka nożna. Jest to dość popularna dziedzina, która chętnie uprawiana jest nie tylko w Polsce, ale również w innych zakątkach świata. Czym jednak dokładnie jest futsal i jakie obowiązują zasady podczas tej gry? Przedstawiamy, na czym polega futsal.
Co to jest futsal?
Futsal to inaczej piłka nożna pięcioosobowa lub potocznie nazywana “halówką”. Jest to zespołowa gra sportowa będąca odmianą tradycyjnej piłki nożnej, która rozgrywana jest jednak nie na stadionach czy dużych boiskach, lecz na hali. Jej nazwa pochodzi od hiszpańskiego zwrotu, który tłumaczony na język polski oznacza halową piłkę nożną. Jak informują specjaliści, którzy prowadzą stronę ETOTO, pierwszy pokazowy mecz futsalu został rozegrany w 1930 roku w Montevideo. Za twórcę tej dyscypliny sportu uznaje się Juana Carlosa Cerianiego. Początkowo takie rozgrywki miały być przeznaczone głównie dla dzieci i młodzieży, ze względu na mniejszą powierzchnię boiska, która była świetnie dostosowana do możliwości fizycznych maluchów. Z czasem jednak futsalem zaczęli interesować się także dorośli zawodnicy.
Na początku mecze takie rozgrywano na boiskach do koszykówki, a dopiero w 1971 roku powstała oficjalna Międzynarodowa Federacja Futsalu. Odpowiadała ona za regulowanie zasad tej gry, organizację mistrzostw w tej dyscyplinie czy powoływanie do kadry nowych zawodników. Pierwsze mistrzostwa futsalu odbyły się dopiero w 1981 roku w Sao Paulo. W 1988 roku futsal został jednak włączony przez FIFĘ do jej kompetencji.
Czym futsal różni się od piłki nożnej?
Futsal różni się od standardowej piłki nożnej pod względem wielu różnych kwestii. Przede wszystkim istotne zmiany dotyczą ilości zawodników. W przypadku futsalu jest ich po pięciu, na każdą drużynę, z czego jeden z nich to bramkarz. Z kolei w przypadku piłki nożnej mamy do czynienia z 11 zawodnikami, w tym jednym bramkarzem. Dodatkowo wymiary boiska do futsalu są znacznie mniejsze niż do standardowej piłki nożnej.
W meczu futsalu na ławce rezerwowej może przebywać maksymalnie dziewięciu zawodników, a liczba zmian jest nieograniczona. Dodatkowo rzut karny w futsalu wykonywany jest z sześciu metrów, a nie jedenastu tak jak w piłce nożnej. Dyscypliny te różnią się także wymiarami bramek. W futsalu bramka ma 3 m długości i 2 m wysokości, a w piłce nożnej 7,32 × 2,44 m. Mecze w futsalu rozgrywane są dwa razy po 20 minut, a czas zatrzymywany jest w czasie przerw, więc nie dochodzi do jego doliczania. Dodatkowo w futsalu trener może poprosić jeden raz w ciągu meczu o minutową przerwę.
Jak wygląda gra w futsal?
W futsalu dzięki temu, że całe spotkanie trwa 40 minut, tempo gry jest wyższe niż w piłce nożnej. Gra ta jest jednak podobna do futbolu ze względu na to, że polega na zdobywaniu bramek. W przypadku tej dyscypliny za pewne przewinienia musimy liczyć się z rzutami karnymi czy wolnymi. Jednak w przypadku szóstego faulu, sędzia dyktuje przedłużony rzut karny. W futsalu obecne są również rzuty z autu, które muszą być wykonane z pomocą nogi. Ze względu na niewielkie boisko i liczbę grających, każdy z zawodników częściej jest “przy piłce”. Sport ten wymaga dużego refleksu i zgrania się z drużyną, a także sporej kondycji. Wywołuje tyle samo emocji co standardowy futbol i może być świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu.